Dijital Dönüşüm

Holistik Güvenlik | Veri Güvenliği

Veri Güvenliği

Veri güvenliği, bilgi teknolojileri kullanılarak işlenen, depolanan ve iletilen verilerin, yetkisiz erişim, değiştirme, çalınma, yok edilme veya kaybolma gibi risklerden korunmasıdır. Veri güvenliği, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde önemlidir, çünkü veri güvenliği ihlalleri finansal kayıplara, itibar kaybına, hukuki yaptırımlara, müşteri kaybına ve hatta işletmenin iflasına neden olabilir.

Veri güvenliği, doğru erişim kontrolleri, şifreleme teknolojileri, yedekleme ve kurtarma planları, güncel yazılım ve donanım kullanımı, güçlü kimlik doğrulama ve izleme gibi bir dizi teknik, politika ve prosedürlerle sağlanabilir. Veri güvenliği ayrıca, çalışanların eğitimi, bilinçlendirilmesi ve sorumlu davranışları gibi insan faktörlerini de içerir.

Veri güvenliği, hassas ve gizli bilgilerin yetkisiz erişime, kullanıma, ifşaya, bozulmaya, değiştirilmeye veya yok edilmeye karşı korunması için alınan önlemleri ifade eder.

Bekleyen (cihazlarda depolanan), aktarılan (ağlar üzerinden aktarılan) ve kullanımdaki (uygulamalar tarafından işlenen) verilerin güvenliğini sağlamak için çeşitli teknik ve organizasyonel önlemlerin uygulanmasını içerir. Veri güvenliği, siber güvenliğin çok önemli bir yönüdür ve kuruluşların verilerinin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini sürdürmesi için kritik öneme sahiptir. Düzenli risk değerlendirmeleri, güvenlik denetimleri ve çalışan eğitimi de kapsamlı bir veri güvenliği stratejisinin önemli bileşenleridir.

whatsapp
Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin